Европейският парламент и влиянието му върху политиките на ЕС
Началото
При създаването на първообраза на Европейския съюз - Европейските общности, е предвидено съществуването на Парламентарна Асамблея. Тя има само консултатитвна функция, а решенията по същество са вземани от министрите на държавите членки.
В началото на своето съществуване Парламентарната асамблея се състои от представители на националните парламенти, които са били депутати както в националните институции, така и в Асамблеята. През 1979 г. обаче - когато институцията вече се нарича Европейски парламент, се провеждат и първите преки избори за членовете в него. Оттогава Парламентът се избира от гражданите на държавите членки на всеки пет години.
Наред с това от 70-те години на 20 в. правомощията на тази институция постепенно нарастват. Първоначално Парламентът получава такива в бюджетната процедура на Европейските общности, а впоследствие се увеличават и други процедурни механизми за влиянието му върху управленския процес. Така например, ако през 60-те и 70-те години Парламентът единствено е информиран за решенията на междуправителствения орган - т.нар Съвет на министрите, то през 80-те и 90-те години се въвеждат процедури, в които ЕП трябва да участва пряко във вземането на решения. През 2009 г. влиза в сила и последната голяма реформа на учредителните договори на ЕС - Договорът от Лисабон. Той потвърждава позицията на ЕП като съзаконодател, заедно със Съвета на министрите. По този начин различните интереси - на самия ЕС, на държавите членки и този на гражданите, намират баланс в процеса на взимане на решения.
Функции
Въпреки че през годините ЕП придобива все повече правомощия и се избира пряко, той все още не разполага с всички инструменти, които имат националните парламенти. Най-значителната разлика е, че Парламентът няма право на законодателна инициатива - такава има единствено Европейската комисия (ЕК). ЕП може да я прикани да внесе законодателно предложение, но няма как да я задължи да действа.
Въпреки тази значителна разлика с националните парламенти, ЕП има други механизми за влияние:
Законодателна функция
Тя стартира с предложение на Комисията, което се гледа на първо четене в Парламента. Той може може да приеме предложението, да го измени или да го отхвърли. Ако дадено предложение бъде отхвърлено, в който и да е етап от процедурата, то тя се прекратява и решение по темата не може да бъде взето.
В следващия етап от процедурата предложението (редактирано или не от ЕП) се разглежда в Съвета на министрите. Съветът може да го приеме - в този случай процедурата приключва успешно със законодателен акт. Институцията има възможност и да внесе промени - в този случай документът се разглежда на второ четене в ЕП и Съвета като се повтаря процедура, сходна на вече описаната.
Ако и след второ четене двете институции не постигнат съгласие, има един последен шанс законодателството все пак да бъде прието чрез т.нар. помирителен комитет. В него участват равен брой членове от Парламента и Съвета, които могат да договорят окончателни текстове. Те се изпращат за трето четене без право на изменение и ако бъдат приети и от двете институции, се превръщат в законодателство на ЕС. Ако текстовете не бъдат приети и от двете институции, решение по темата не се взима.
Наред с това, през всеки един момент от процедурата могат да се провеждат т.нар. „тристранни срещи“ между ЕК, ЕП и Съвета на министрите. В този формат представители на трите институции обменят позициите си по законодателството. По този начин се постига координация между тях и шансовете за успех на процедурата се повишават. Тези срещи обаче имат неформален характер и съответните законодателни предложения винаги трябва да бъдат гласувани.
Съществуват и т.нар. специални законодателни процедури, в рамките на които Парламентът и Съветът нямат еднаква тежест при вземането на решения. Това са специфични случаи, в които най-често едната от двете институции е консултирана или има право на одобрение, но няма възможност за изменения в дадено предложение.
Пример за сфера, в която се прилага такава процедура, са правилата по отношение на конкуренцията в ЕС. Те се приемат от Съвета на министрите, по предложение на ЕК. Парламентът е консултиран и има право да изрази позицията си, но тя не обвързва Съвета.
Бюджетна функция
Избор и контрол по отношение на ЕК
Европейският парламент изслушва кандидатите за еврокомисари (предложени от държавите членки) и одобрява състава на ЕК в цялост.
В допълнение, ЕП упражнява контрол над Комисията като проверява дали тя е разходвала бюджета на ЕС съгласно договореното. Парламентът може да отправи и препоръки за изпълнението на бюджета. След получаването на необходимите отчети ЕП може да освободи от отговорност ЕК. По този начин Парламентът потвърждава, че Комисията е спазила бюджетната рамка, гласувана в предходната година.
Одобряване на международни споразумения
Обсъждане на петиции
Гласуване на резолюции
Има области, в които Европейският парламент няма правомощия да действа със законодателни актове. Това са сферите, в които обичайно държавите членки са запазили пълната си компетентност. Такъв пример са международните отношения.
Въпреки това ЕП има възможност да приема актове без правно действие, с които да изразява политически позиции по ключови теми. Пример са резолюциите за санкциите срещу Русия, свободата на медиите, и други. Макар тези актове да нямат задължителен характер, те са ясен индикатор за становищата на групите в ЕП. В дългосрочен план тези резолюции оформят обществения дебат за европейската политика и влияят на дневния ред на Съюза.