Какви са ролята и отговорностите на СИК?
Секционната избирателна комисия (СИК) отговаря за прилагането на Изборния кодекс в изборното помещение и в района на секцията. Броят на членовете на една комисия зависи от броя на избирателите, които тя трябва да обслужи, като в състава ѝ влизат между 5 и 9 членове (включително председател, заместник-председател и секретар). За да бъде открит изборният ден е необходимо да присъстват повече от половината от членовете на комисията. За вземане на решение по даден въпрос е необходимо мнозинство от поне 2/3 от членовете на комисията, както е показано в таблицата.
Брой на присъстващите |
Предложението се приема, ако са гласували „ЗА” |
9 |
6 |
8 |
6 |
7 |
5 |
6 |
4 |
5 |
4 |
4 |
3 |
3 |
2 |
ВНИМАНИЕ!
Членовете на секционните избирателни комисии са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс и за своите действия членовете на СИК носят административнонаказателна отговорност.
Как мога да стана член на СИК?
За да станете част от секционна избирателна комисия, трябва да бъдете номиниран от политическа партия/коалиция, която има право на представители в СИК. Това са парламентарно представените политически партии и коалиции (ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, ДПС, БСП за България, Възраждане, Има такъв народ). За да бъдете кандидат за член на СИК, трябва да имате право на глас в съответните избори и да владеете български език. Възможните позиции в една секционна избирателна комисия са четири - председател, заместник-председател, секретар, член.
Какво е заплащането за членове, секретар, заместник-председател и председател на СИК?
Централната избирателна комисия със свое решение определя заплащането за всяка позиция в комисиите. Средствата, които ще бъдат изплатени след провеждането на изборите, не се облагат с данъци и се приемат за трудов стаж.
Основно възнаграждение за изборите 2в1 на 9-ти юни 2024 г.:
- Председател: 275 лв.
- Заместник-председател: 255 лв.
- Секретар: 255 лв.
- Член: 234 лв.
Допълнително възнаграждение:
- За участие в обучението на СИК/ПСИК от РИК се изплаща допълнително възнаграждение в размер по 20 лв. на всеки участвал в обучението.
- За получаването на бюлетините и другите изборни книжа и материали в деня преди изборите, както и за подреждане на помещението за гласуване, се изплаща допълнително възнаграждение в размер по 15 лв. на всеки участвал.
Членовете на СИК/ПСИК по чл. 285, ал. 1 ИК, които представят протоколите на СИК/ПСИК и другите изборни книжа и материали в РИК, съответно в общинската администрация, получават допълнително възнаграждение в размер на в размер на 25 лв.
Каква е продължителността на изборния ден?
Изборният ден започва в 7 ч. и приключва в 20 ч. Ако в 20 ч. все още има избиратели, които желаят да гласуват, председателят на СИК събира личните им карти и само тези избиратели могат да дадат своя вот, като това трябва да се случи до 21 ч. След приключване на гласуването, следва преброяване и отчитане на резултатите. Трима представители на СИК, сред които председател, секретар и член на комисията, участват в транспортирането и предаването на изборните книжа в РИК.
Кой ще ме обучи?
Обучението на секционните комисии се организира от Районните избирателни комисии (РИК). Практиката е по време на обучението да участват - онлайн или присъствено, поне трима представители от една комисия, като сред тях е председателят. За да се повиши качеството на изборния процес, е необходимо секционните избирателни комисии да бъдат добре подготвени. В тази връзка добра практика е политическите партии/коалиции, които ги номинират, да провеждат допълнително обучение, като подготвят своя изборна администрация, което засега не се изисква по закон.
Как протича обучението?
Обучението на секционните избирателни комисии обикновено трае не повече от два часа, по време на които ще бъдат засегнати основни моменти от изборния процес по отношение работата на СИК - оборудване на помещението преди изборния ден, кой и къде може да присъства, кой има право да гласува, с какви основни документи борави комисията, откриване и закриване на изборния ден, преброяване на бюлетините/отчитане на резултата от машинното гласуване, попълване на изборния протокол, предаване на изборните книжа, бюлетини и въвеждане на резултатите в преброителен център.
Добра практика по време на обученията е да бъде предвидена сесия “Въпроси и отговори”, в която могат да бъдат уточнени неясноти. За самоподготовка и при необходимост за разрешаване на възникнали казуси, на председателите на СИК се предоставят Методически указания, приети от Централната избирателна комисия.
Изборни книжа и материали
В деня преди изборите РИК, съвместно с представител на общинската администрация, предава на СИК изборните книжа и материали:
- Избирателни списъци за ЕП (част I и II) и за народни представители;
- Прозрачни избирателни кутии за гласуване (за хартиени бюлетини и за бюлетини от машинно гласуване, когато в секцията има такова);
- Непрозрачни кутии за отрязъците от бюлетините със серийните номера;
- Кочани с хартиени бюлетини за гласуване, които имат поредни номера и са запечатани (кочаните може да са разделени и следва да се опишат по брой и номера);
- Три броя ролки специализирана хартия за бюлетини от машинно гласуване, опаковани фабрично (когато в секцията ще се провежда и машинно гласуване);
- Списък за вписване на придружителите;
- Списъци на заличените лица (за изборите за ЕП и за НС);
- Формуляри на списък на лицата, получили копие от подписаните протоколи на СИК с резултатите от гласуването;
- Формуляри на протокола на СИК за членове на ЕП и на протокола на СИК за народни представители;
- Формуляри на чернови на протоколите на СИК;
- Бланки-чернови за отразяване резултатите от преброяването на преференциите за кандидатите;
- Печат на СИК (в запечатан плик);
- Протокол за маркиране на печата на СИК;
- Образци на декларации, които се подават при необходимост от избирателите;
- Отличителни знаци на членовете на СИК;
- Запечатан плик, съдържащ криптографски идентификатор за текущата версия на използвания софтуер (ХЕШ КОД);
- Комплект устройство за видеонаблюдение и видеозаснемане;
- Копирна машина;
- Техника, консумативи и други помощни и технически материали:
- Два големи плика с надписи „Плик № 1-ЕП/НС – Списъци на СИК № …” и „Плик № 2-ЕП/НС – Протоколи на СИК № …“, които са подпечатани с печата на общината;
- Прозрачни пликове за поставяне на смарт карти и пликове за поставяне на флаш памети;
- Материали за опаковане на комплекта за видеонаблюдение и видеозаснемане;
- Протоколи за предаване и приемане на специализирано устройство и съответните констативни протоколи;
- Хартиени ленти за запечатване на избирателните кутии, кутията за отрязъците от бюлетините, както и ленти за запечатване изборното помещение (подпечатани с печата на общината);
- Други - сини химикалки, чували, калкулатори, пр.
- Образци на други протоколи, които СИК ще попълва при работата си, както и чек листи за проверка и отбелязване на действията на СИК (приложения към Методическите указания);
- Паравани за гласуването с хартиени бюлетини.
При предаването се попълват следните документи:
Членовете на СИК трябва да разгледат внимателно материалите, които получават. Сред тях може да се намират и такива извън този списък, например важни инструкции, издадени след обучението на СИК/след отпечатването на Методическите указания. |
- Протокол за предаване и приемане на избирателния списък;
- Протокол за предаване и приемане на изборни книжа и материали;
Този протокол включва и:
- Информация за първия и последния фабричен номер на бюлетините от всеки кочан, който е получен от СИК;
- Фабричните номера на получените протоколи на СИК;
Протоколите в три еднообразни екземпляра се подписват от СИК, член на РИК и представител на общинската/районната администрация.
Процесът на предаване и получаване на изборните материали може да бъде наблюдаван от застъпници, представители на партии, инициативни комитети, наблюдатели и представители на медиите.
Забранява се предварителното раздаване на изборни книжа и материали.
Получаване на специализирано устройство за машинно гласуване за секциите с машинно гласуване:
В предизборния ден представител на доставчика предава на председателя на СИК в присъствието на зам.-председател, секретар и членове на СИК:
- Машина за гласуване с изписан идентификационен номер и с необходимите предгради към нея, захранващ кабел и два броя флаш памети, поставени в запечатано отделение на машината;
- Батерия за резервно захранване на машината;
- Пет броя смарт карти (2 броя за членовете на СИК и 3 броя за избирателите);
- Запечатан плик с ПИН-код;
- Един брой електрически удължител.
- Резервни пломби за запечатване на машината.
На куфара, в който се намира машината за гласуване, има разпечатка с номера и адреса на секцията.
Ако номерът на доставената машина за гласуване не съответства на номера на секцията, не се подписва приемо-предавателен протокол, за което незабавно се уведомява РИК, която уведомява ЦИК.
Представителят на доставчика в присъствието на членовете на СИК инсталира и тества машината за гласуване. След тестването машината разпечатва разписка за текущо състояние. Разписката, петте карти и ПИН-кодът се поставят в плик, който се запечатва и се подписва от присъстващите членове на СИК.
Председателят и секретарят на СИК (при отсъствие на председателя, на зам.-председателя на СИК) и представителят на доставчика подписват протокол за предаване и приемане на машината за гласуване в три екземпляра – един за СИК и два за доставчика.
Какво трябва да има пред сградата?
На видно място на входа на сградата се поставят указателни табели, върху които се изписват номерата на секциите в сградата и етажът, на който се намират.Поставя се и табела и други обозначителни знаци, които да насочат избирателите с увредено зрение или със затруднения в придвижването към секцията за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването.Непосредствено пред определената секция за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването се поставя табела, на която се отбелязва допълнителното предназначение на секцията и международният знак за лица с увреждания.Какво трябва да има по етажите на сградата?
На всеки етаж в сградата се поставят указателни табели с номерата и местонахождението на избирателните секции на съответния етаж.Какво трябва да има пред изборното помещение?
- Образците от бюлетините за гласуване за членове на ЕП и за народни представители;
- имената и номерата в кръгче на кандидатите в листите за ЕП и НС;
- указателна табела с номера на секцията и отдолу – адресите от населеното място, които тя обхваща;
- указания как се гласува с машина (ако в секцията има машинно гласуване);
- табло с указание, че избирателят може да изрази своя вот само със знак ✕ или ✓, поставени с химикал, пишещ със син цвят;
- табло с указание, че избирателят може да изрази предпочитание (преференция) за кандидат на избраната от него формация, като постави в кръгчето с номера му знак ✕ или ✓,
- телефоните за връзка и подаване на сигнали до районно управление на МВР и до дежурния районен прокурор;
- телефони за връзка с РИК
Какво трябва да има в изборното помещение?
Изборните помещения се оборудват от общинската администрация. Параваните за гласуване се поставят така, че да се осигури тайната на вота, когато избирателите гласуват. Трябва да се осигурява достъп за избиратели с увредено зрение и със затруднения в придвижването. Следва да се поставят маса, стол и химикал, пишещ със син цвят, и табло, на което с големи букви е указано, че избирателят може да изрази своя вот само със знак ✕ или ✓, поставен с химикал, пишещ със син цвят, и табло с указание, че избирателят може да постави един от тези знаци в кръгчето с номера на избрания от него кандидат.Поставя се и списъкът с имената и номерата на кандидатите за ЕП и НС (съгласно тяхната подредба в листата). . Осигурява се маса за поставяне на машината за гласуване по начин гарантиращ тайната на вота и захранване на машината от ел. мрежа.Прозрачни избирателни кутии с надпис „Хартиени бюлетини ЕП“, „Хартиени бюлетини НС“ и в случаите в секции и с машини, още две кутии с надпис „Бюлетини от машинно гласуване ЕП“ и „Бюлетини от машинно гласуване НС”. Следва да се поставят по начин, недопускащ смесването на бюлетините.Членовете на СИК подреждат масите, столовете, параваните за гласуване и останалите помощни материали, по начин, позволяващ незабавното започване на изборния ден.Тества се устройството за видеонаблюдение и видеозаснемане съгласно предоставената инструкция.
ВНИМАНИЕ! След края на подготовката членовете на СИК заключват и запечатват изборното помещение с хартиена лента с печат на общината, на която се подписват.Изборните помещения се охраняват отвън от служители на Министерството на вътрешните работи.
Право да присъстват в изборното помещение в различни етапи от изборния ден имат: кандидати, наблюдатели, застъпници, представители на партии/коалиции/инициативни комитети, анкетьори на социологически агенции, избиратели, медии. Всички лица в изборното помещение са длъжни да следват указанията на председателя на СИК, а комисията е длъжна да им осигури добра видимост при спазване тайната на вота.
ВНИМАНИЕ!
В даден момент в изборното помещение може да се намират само по един наблюдател от една и съща организация, един застъпник или представител за всяка кандидатска листа, по един анкетьор от регистрирана социологическа агенция. Чуждестранните наблюдатели могат да присъстват по двама, придружени от преводач. Наблюдателите, застъпниците и представителите на партии/коалиции/инициативни комитети не са обвързани с конкретна секция.
Наблюдателите, застъпниците, анкетьорите, представителите на партии/коалиции/инициативни комитети са длъжни да носят отличителни знаци по образец, утвърден от ЦИК. Неспазването на това изискване е основание да бъдат отстранени от изборното помещение.
Независимите наблюдатели
Независимите наблюдатели имат право да присъстват на всички етапи от изборния процес:
- Получаване на изборните материали и подготовка на помещението
- Откриване на изборния ден
- По време на гласуването
- При отчитане на изборния резултат
- При предаване на материалите в РИК
Наблюдателите се легитимират с удостоверение от ЦИК, носят отличителен знак (по образец), имат право на жалби и сигнали, както и на копие от протокола на комисията. Те биват регистрирани от български и международни неправителствени организации и са политически неутрални.
Застъпници и представители
Застъпниците и представителите на политически субекти имат право да присъстват на почти всички етапи от изборния процес:
- Получаване на изборните материали и подготовка на помещението
- Откриване на изборния ден
- По време на гласуването
- При отчитане на изборния резултат
- При предаване на материалите в РИК
Те се регистрират от инициативни комитети, партии, коалиции и са в секцията, за да гарантират интересите на съответния политически субект.
В един и същи момент в изборното помещение може да присъства само един застъпник или представител на партия/коалиция/инициативен комитет. Застъпниците се легитимират с удостоверение от РИК, а представителите - с оригинал или заверено пълномощно от съответната партия/коалиция/инициативен комитет. Те трябва да носят отличителен знак (по образец), имат право на жалби и сигнали, както и на копие от протокола на комисията.
Кандидати
Регистрирани за участие в изборите кандидати могат да присъстват в ограничен брой ситуации в изборното помещение.
- Откриване на изборния ден
- При отчитане на изборния резултат
Кандидатите се легитимират с копие от решението на ЦИК/РИК за регистрация на партийна листа, имат право на жалби и сигнали, както и на копие от протокола на комисията. Кандидатите имат право да гласуват с удостоверение за гласуване на друго място в избрана от тях секция.
Анкетьори
Анкетьорите на регистрирани социологически агенции имат право да присъстват в изборното помещение ограничено.
- При отчитане на изборния резултат
Анкетьорите се легитимират с удостоверение от ЦИК и носят отличителен знак (по образец). Въпреки че имат право да присъстват при отчитане на резултатите, те нямат право на копие от протокола на комисията.
Откриване на изборния ден
Членовете на СИК се събират пред изборното помещение поне 10 – 15 минути преди началото на изборния ден, определено със закон за 7.00 часа. Ако отсъства член на комисията, по телефона се установява дали ще се яви или не. Изборното помещение се разпечатва в 7.00 ч. от председателя на СИК, ако присъстват повече от половината членове на комисията.
За да се отвори изборното помещение, трябва да присъстват най-малко:
- 3 членове при 5-членни СИК;
- 4 членове при 6- и 7-членни СИК;
- 5 членове при 8- и 9-членни СИК.
Ако в 7.00 ч. са налице повече от половината членове на СИК, но отсъства председателят, изборното помещение се разпечатва и изборният ден се открива от зам.-председателя.
При липса на кворум не бива да се отваря изборното помещение, а се уведомява РИК кои членове не са се явили.
Подготовка за начало на гласуване
Секционната избирателна комисия проверява: дали са налице избирателните списъци, бюлетините и изборните книжа и материали, избирателните кутии, кутията за отрязъците от бюлетините са празни и изправни, дали при паравана за гласуване са поставени информационните табла и химикалка, пишеща със син цвят, дали пред изборното помещение са поставени информационни табла (образец от бюлетината за гласуване, всички писмени решения на СИК, табела, че в секцията се гласува със специализирано устройство за машинно гласуване, табло с указания относно начина на гласуване с машината, телефоните за връзка с МВР и дежурния районен прокурор, телефон на РИК, табло, с имената и номерата в кръгче на кандидатите в листите, указателна табела, на която е изписан номерът на секцията и административните адреси от населеното място, които обхваща секцията).
Със свое решение членовете на СИК си разпределят функциите, които ще изпълняват в изборния ден и съставят протокол за това.
Председателят на СИК или определен с решение на комисията член разпечатва плика с печата на комисията. Печатът се маркира по уникален начин (като се наранява част от него на произволно място). За маркирането се съставя протокол, който съдържа най-малко три отпечатъка от маркирания печат и се подписва от присъстващите членове на СИК.
Председателят разпечатва по един пакет от всеки вид бюлетини (за ЕП и НС), откъсва по една бюлетина, с големи букви по диагонал изписва „ОБРАЗЕЦ“ и залепва бюлетините като образец на таблото пред избирателната секция.
Активиране на машината за гласуване:
Машината за гласуване се стартира чрез натискане на бутон, разположен от лявата ѝ страна (намира се зад капаче). След стартиране на машината капачето се пломбира с пластмасова пломба, намираща се в куфара.
Една от картите с надпис „Член на СИК“ се поставя в отвора на машината, разположен в долната ѝ част. На екрана с пръст се въвежда ПИН-кода. След появата на надпис „Откриване на изборния ден“, същият се натиска, след което се въвежда отново ПИН-кода. Разпечатва се СИСТЕМНА РАЗПИСКА чрез натискане на бутон „Информация“ в горния десен ъгъл на екрана. Натиска се бутон „Печат“ и се изчаква отпечатването на начален отчет, който удостоверява, че с машината не е гласувано. Натиска се бутона с надпис „Приключи“ и се изважда картата от машината, която вече е активирана за гласуване.
След извършване на горните действия председателят на СИК обявява изборния ден за открит и гласуването започва.
Кой може да гласува?
Български граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително и имат избирателни права, могат да гласуват в изборите за членове на ЕП и за народни представители по постоянен или настоящ адрес, ако са подали заявление в срок за включването си в избирателните списъци по настоящ адрес. В изборите за членове на ЕП българските граждани, които нямат уседналост в България или страна от Европейския съюз в последните 3 месеца, нямат право да гласуват.
Гражданите на друга държава-членка на Европейския съюз, имат право да гласуват, ако са навършили 18 години към изборния ден включително и имат избирателни права.Те гласуват по избирателен списък II.
С какви документи?
Единствените документи, с които българските избиратели гласуват, са:
- Лична карта
- Зелен паспорт – за родените до 31.12.1931 година
Когато личната карта или паспортът на избирател са с изтекъл срок на валидност, повредени, изгубени или откраднати, избирателят се допуска до гласуване, ако представи удостоверение от МВР, че е в процес на издаване на лични документи. Върху удостоверението член на СИК отбелязва „Гласувал”, датата и номера на секцията.
Гражданите на друга държава-членка на Европейския съюз с лична карта или паспорт и удостоверение за пребиваване.
Гласуване с хартиени бюлетини
Как изглежда бюлетината за изботи за народни представители и как се гласува?
Бюлетината е разделени на две основни колони: в лявата - в квадратче са изписани номерата на партиите, коалициите от партии и независими кандидати, а на последно място е “Не подкрепям никого”. До всяко квадратче е изписано името на съответната партия, коалиция от партии, независим кандидат и “Не подкрепям никого”.
В квадратчето със съответния номер, със знак ✕ или ✓, с химикал пишещ със син цвят, избирателят отбелязва своята воля.
В дясната половина на бюлетината в кръгче са изписани номера на кандидатите от всяка листа, започващи от 101. Те отговарят на мястото, което заема всеки конкретен кандидат от съответната кандидатска листа. В едно от тях избирателят би могъл да постави знак ✕ или ✓, за да изрази предпочитание (преференция) към кандидат от вече избраната партия или коалиция.
В кръгчето със съответния номер, със знак ✕ или ✓, с химикал пишещ със син цвят, избирателят отбелязва своето предпочитание.
Машинно гласуване
Само избиратели, които имат право да гласуват и в двата избора, могат да гласуват с машина.
След вписване на данните на избирателя в избирателния списък член на СИК подава на избирателя смарт карта с надпис „Избирател“, като с тази карта не трябва да е гласувал предишният избирател.
Избирателят поставя картата за гласуване в машината и маркира своя вот чрез докосване на екрана. След потвърждаване на направения избор машината отпечатва бюлетина/бюлетини от машинното гласуване.
Избирателят проверява данните в бюлетината/те, сгъва я/ги с текста навътре и я/ги пуска в кутията/ите за гласуване. Връща смарт картата, подписва се в избирателния списък и получава документа си за самоличност.
В случай че специализираното устройство за машинно гласуване не стартира или преустанови работа по време на изборния ден, гласуването продължава с хартиени бюлетини.
Какви действия се предприемат при сгрешена бюлетина?
Когато избирател сгреши при гласуване с хартиена бюлетина, той може да върне сгъната сгрешената бюлетина и да получи нова веднъж.
Без да се разгъва, на гърба на върнатата бюлетина се изписва "СГРЕШЕНА”, тя се подпечатва с печата на СИК и се подписва от председателя, секретаря и член на комисията, предложени от различни партии и коалиции. Бюлетината не трябва да попада в кутията за гласуване.
Избиратели в неравностойно положение
Гражданин в неравностойно положение може да гласува в определена от РИК секция на първия етаж (партера) или в друга подходяща секция по избор. Необходимо е избирателят да попълни декларация по образец, че не е гласувал и няма да гласува на друго място. Имената и личните данни се вписват в допълнителната страница на избирателния списък и избирателят се допуска да гласува.
Секционните избирателни комисии са длъжни да предоставят на избирателите образецът на описаната декларация.
Гласуване с придружител
Избирател в неравностойно положение, който не може да гласува сам, може да поиска помощта на придружител. Разрешение се дава от председателя на СИК. При оспорване на това решение от член на СИК, въпросът се решава с гласуване в комисията. При наличие на разрешение придружителят трябва да удостовери самоличността си с лична карта. В графа „Забележки” на избирателния/ите списък/ци се записват трите имена и ЕГН на придружителя; тези данни се записват и в Списъка на придружителите, където придружителят се подписва след гласуването. След приключване на гласуването този списък се подписва от председателя и секретаря на СИК.
Ако състоянието на избирателя не му позволява да се подпише в избирателния/те списък/ци, член на СИК отбелязва „гласувал“ и се подписва и записва това обстоятелство в графата „Забележки“.
Не могат да бъдат придружители следните лица:
- членове на СИК;
- представители на партия, коалиция от партии или инициативен комитет;
- застъпници;
- наблюдатели;
- лице, което е било вече придружител на двама други избиратели.
Неграмотността не е основание за гласуване с придружител.
Избирател в списъка на заличените лица (“забранителния списък”)
Когато името на избирател не бъде намерено в избирателния списък, член на СИК проверява дали името му е вписано в списъка на заличените лица.
Всяка секция разполага със списък на заличените лица в изборите за членове на Европейския парламент и списък на заличените лица в изборите за народни представители.
В списъка на заличените лица (ЕП) са включени лица, които нямат право да гласуват в изборите за членове на Европейския парламент от Република България, като срещу името на лицето е отбелязана причината, поради която са включени в списъка с едно от следните съкращения: „ПО“, „МП“, „НА“, „УГДМ”, „МВнР“, „НА извън ЕС“, „Уседналост“ (описани подробно в Методическите указания).
В списъка на заличените лица (Приложение № 15-НС) са включени лица, които нямат право да гласуват в изборите за народни представители, като срещу името на лицето е отбелязана причината, поради която са включени в списъка с едно от следните съкращения: „ПО“, „МП“, „НА“, „УГДМ”, „МВнР“ (описани подробно в Методическите указания).
Общи забрани
- Забранява се предварителното раздаване на изборни книжа и материали.
- Забранява се изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци, печата на СИК и бюлетините извън изборното помещение след приемането им от СИК в предизборния ден, по време на гласуването и при преброяването на гласовете.
- Забранява се изнасянето на бюлетини от избиратели извън изборното помещение.
- Забранява се гласуване извън изборното помещение, освен при гласуване с подвижна избирателна кутия.
- Забранява се присъствието на други лица, освен гласуващи в момента избиратели, на разстояние по-малко от три метра от кабината за гласуване, когато в нея има избирател.
Забрани за вписване в бюлетината на специални символи
- Вписването в бюлетината на специални символи като букви, цифри или други знаци прави гласа недействителен.
- Върху кочана също не бива да се вписват каквито и да било символи като букви, цифри или други знаци.
Забрана за заснемане на вота
Забранява се използването на мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника с цел заснемане на начина на гласуване. При нарушаване на забраната СИК обявява бюлетината за недействителна, изписва върху нея текст „НЕДЕЙСТВИТЕЛНА ПО чл. 227” и същото обстоятелство се отбелязва в графа „Забележки" на избирателния списък. Избирателят не се допуска повторно до гласуване.
Забрана за показване на начина на гласуване
Бюлетините, които са унищожени, сгрешени и върнати, или недействителни, поради нарушаване на забрани, не се пускат в избирателната кутия и не се смесват с бюлетините от кутията след отварянето ѝ. Те се вписват в протокола на СИК.
За удобство при боравенето с тази терминология използвайте следната таблица.
Сгрешени |
Сгрешени и върнати от избирателя. Избирателят има право на нова бюлетина. (чл. 267) |
Унищожени |
|
Недействителни - извън избирателната кутия: |
|
недействителни бюлетини по чл. 227 |
Заснет вот |
недействителни бюлетини по чл. 228 |
Показан вот |
недействителни бюлетини по чл. 265, ал. 5 |
Несъответствие на серийния номер от отрязъка спрямо серийния номер от кочана |
Процедури по отчитане на вота
Правила при закриване на изборния ден
Гласуването приключва в 20.00 часа. Ако в този момент пред изборното помещение чакат избиратели, председателят и секретарят на СИК установяват техния брой. Член на СИК събира документите им за самоличност. Само тези избиратели се допускат да гласуват след 20.00 часа, но не по-късно от 21.00 часа. (Изборен кодекс, чл. 220)
След като и последният избирател напусне изборното помещение, председателят на СИК обявява изборния ден за приключил, а на присъстващите се осигурява пряка видимост.
При преброяването на гласовете право да присъстват имат: кандидати, по един застъпник или представител на партия/коалиция/инициативен комитет, по един наблюдател от организация, по един регистриран анкетьор от социологическа агенция, представители на медиите.
Присъстващите са длъжни да спазват реда в помещението, да следват указанията на председателя и да не се намесват в работата на СИК.
Само СИК е компетентна да установи кой глас е действителен или не!
Изключване на машината за гласуване (в секциите с машинно гласуване)
След обявяване на края на гласуването член на СИК взема една от смарткартите с надпис „Член на СИК“ и я поставя в отвора на машината. На екрана с пръст се въвежда ПИН-кода. След появата на поле с надпис „Закриване на изборния ден“, същият се натиска с пръст, след което се въвежда отново ПИН-кода. Изчаква се отпечатването на финален отчет. След това се натиска надписа „Приключи“, след него надписа „Изключване“, след което се изважда смарткартата от машината. В методическите указания са описани подробно процедурите по опаковане на машината, флаш паметите, смарткартите и др.
След обявяване на гласуването за приключило член на СИК поставя устройството за видеонаблюдение и видеозаснемане на стойката от комплекта.
Председателят на СИК включва устройството за видеонаблюдение, след което сканира QR кода от плика, съгласно предоставените инструкции. Устройството за видеонаблюдение се поставя върху масата, на която ще се извършва преброяването на бюлетините по начин, който осигурява видимост към всички действия на СИК. Член на СИК трябва да следи за работата на устройството. В случай на прекъсване, сканирайте отново QR кода. Устройството за видеонаблюдение се изключва след подписване на протоколите на СИК от всички членове на СИК и обявяване на резултатите от гласуването.
Преди да започне отчитането на гласовете, председателят на СИК обявява разпределението на дейностите между членовете на СИК по преброяване на гласовете и попълване на протоколите.
СИК разполага със следните протоколи:
- Протокол за избор на членове на Европейския парламент от Република България;
- Протокол за избор на народни представители
-
Попълване на Част I от протоколите
Първо членовете на СИК работят в протокол-чернова!
В протокола член на СИК, определен с нейно решение, попълва обща информация за съответната секция:
- номер на секция, община, населено място, кметство, административен район, изборен район;
- информация за състава на комисията и присъстващите лица;
- начало и край на изборния ден;
Следва попълване на Част I от протокола:
- брой на получените бюлетини (А);
- брой на избирателите в избирателния списък (т. 1);
- брой на избирателите дописани в допълнителната страница (т. 2);
- брой на гласувалите според положените подписи (т. 3);
- брой на неизползваните бюлетини (т. 4а);
- брой на унищожените от СИК бюлетини, например за създаване на образец (т. 4б);
Контрола: т. 3 = т. 5 =< т. 1 + т. 2
Бюлетините по т. 4а и т. 4б трябва да бъдат опаковани в отделни пакети и да бъдат надписани.
Следва попълване на част II от протокола.
Процедури по отчитане на вота
На всички в помещението трябва да се осигури видимост за проследяване процеса по отчитане на резултатите, но само СИК е компетентна да ги установи.
Всяка бюлетина, извадена от кутията, е глас – той може да бъде действителен или недействителен. Указания за действителните и недействителните гласове са включени в Приложение №7 към Методическите указания.
СИК отваря избирателната кутия за хартиени бюлетини. Бюлетините се изваждат една по една от определения от СИК член на комисията и се поставят с лицевата страна надолу на отделни купчини според вида избор (за всеки вид избор бюлетините са с различна големина). Когато е включена втора избирателна кутия за хартиени бюлетини, тя се отваря и бюлетините се изваждат и преброяват заедно с бюлетините от първата.
ДЕЙСТВИТЕЛЕН ГЛАС: бюлетината е по установен образец; на гърба ѝ са положени два печата на съответната СИК; върху бюлетината вотът на избирателя е отбелязан със знак ✕ или ✓, със син цвят, само в едно от квадратчетата за гласуване – за партия, коалиция, независим кандидат (пп/кп/нк) или „Не подкрепям никого”; при отбелязан вот в едно от квадратчетата за гласуване, гласът е действителен, когато няма отбелязана преференция или има отбелязани една или повече от една преференции; знакът ✕ или ✓ не навлиза в квадратче за гласуване за друга листа; върху бюлетината няма вписани букви, цифри и други.
Ако в избирателната кутия бъде намерена бюлетина, отговаряща на изброените по-горе изисквания за действителност на гласа, но не е откъснат поредният номер на бюлетината, гласът се брои за действителен, ако номерът ѝ съвпада с някой от номерата в кочаните, от които са откъсвани бюлетините в тази избирателна секция. При спор относно действителността на вота се вземa писмено решение, в което да се опише поредният номер на бюлетината, както и имената на члена на комисията, отговарял за откъсване на отрязъците с номерата от бюлетините.
НЕДЕЙСТВИТЕЛЕН ГЛАС: бюлетината не е по установения образец; на гърба на бюлетината няма два броя печати на СИК; в бюлетината има вписани букви, цифри и други; вотът е отбелязан със знак различен от ✕ или ✓ или с цвят различен от син; липсва отбелязан вот; в бюлетината има отбелязано повече от едно квадратче (за пп/кп/нк или „Не подкрепям никого”); празна бюлетина; в бюлетината е отбелязана само преференция.
Когато на бюлетина, отговаряща на изискванията за действителност, не е откъснат поредният номер, гласът се брои за недействителен, ако този номер не съвпада с никой от номерата в кочаните, от които са откъсвани бюлетини.
Следва попълване на Част II от протокола:
- преброяват се бюлетините от избора за кмет на община и резултатите се вписват в черновата. Това включва броя на намерените в кутията бюлетини, броя на недействителните гласове, броя на действителните гласове “Не подкрепям никого” и разпределението на гласовете по кандидатски листи. Попълват се съответните точки в черновата на протокола (от 5 до 9) и след проверка на контролите бюлетините се опаковат и отстраняват от масата;
- преброяват се бюлетините от избора за кмет на район (ако се произвежда такъв избор), като процедурите са същите като тези при бюлетините от избора за кмет на община;
- преброяват се бюлетините от избора за кмет на кметство (ако се произвежда такъв избор) като процедурите са същите като тези при бюлетините от избора за кмет на община;
- преброяват се бюлетините от избора за общински съветници и резултатите се вписват в черновата. Това включва броя на намерените в кутията бюлетини, броя на недействителните гласове, броя на действителните гласове “Не подкрепям никого”, разпределението на гласовете по кандидатски листи, както и преференциите за кандидатите от съответните листи. Попълват се съответните точки в черновата на протокола (от 5 до 10) и след проверка на контролите бюлетините се опаковат и отстраняват от масата;
Контрола: Преброяват се хартиените бюлетини от съответния вид избор и броят им се вписва в точка 5 от протокола на СИК. Сумата от числата по т. 4 (Хартиени бюлетини извън избирателната кутия) и т. 5 (Брой на намерените в избирателната кутия хартиени бюлетини) трябва да е равна на числото по буква А от протокола (Брой на получените бюлетини).
Следва отчитане на изборния резултат по партии/коалиции/инициативни комитети и кандидати.
Кой може да получи копие от протоколите на комисията
Право да получат заверено копие от протоколите имат:
- членовете на секционната избирателна комисия;
- застъпниците и представителите на партиите, коалициите и инициативните комитети;
- кандидати;
- наблюдателите.
Копирането се извършва след попълване на всички данни за всеки от протоколите и подписването им от всички членове на СИК и преди предаването на протокола в РИК.