Кога и къде гласуваме на местни избори 29-ти октомври 2023 г.?
Изборите за кметове и общински съветници ще се проведат на 29 октомври 2023 г., от 7 ч. до 20 ч. Информация за секцията, в която гласува всеки избирател, може да бъде намерена на страницата на ГРАО (предстои обновяване).#Кой и с какви документи може да гласува?
Право да избират общински съветници и кметове имат всички български граждани, навършили 18 години, които имат адресна регистрация по постоянен и по настоящ адрес на територията на страната към изборния ден, като поне единият от адресите е на територията на съответната община, а в избори за кмет на кметство – на територията на кметството.
Изключение от горното правило са поставените под запрещение и излежаващите наказание лишаване от свобода. Гласува се е лична карта или зелен паспорт - за родените до 31.12.1931 г. Когато личната карта или паспортът на избирател са с изтекъл срок на валидност, повредени, изгубени или откраднати, избирателят се допуска до гласуване, ако представи удостоверение от МВР, че е в процес на издаване на лични документи. Върху удостоверението член на СИК отбелязва „Гласувал”, датата и номера на секцията.
Къде и кога се публикуват избирателните списъци?
Предварителни списъци се публикуват на интернет страниците на общинските администрации не по-късно от 18 септември. Избиратели, спрямо които са допуснати грешки, могат да подадат заявление за отстраняването им не по-късно от 7 дни преди изборния ден (21 октомври). Образец на заявлението можете да намерите тук.Мога ли да гласувам по настоящ адрес?
Избирателите, които желаят да гласуват по настоящ адрес, трябва имат такъв през последните 6 месеца преди изборния ден в съответното населено място. Заявлението за гласуване по настоящ адрес трябва да бъде подадено не по-късно от 14 октомври 2023 г.
Има две възможности за подаване на заявление. Първата е до съответната общинска администрация - образец може да намерите тук. Втората е през интернет страницата на ГД ГРАО на следния адрес - https://regna.grao.bg/.
Ако попадна в списък на заличените лица (забранителен списък)?
До 18 октомври всяка община е длъжна да публикува списък на заличените лица (забранителен списък).
Преди изборите:
Ако установим, че сме попаднали в него, бихме могли да подадем заявление (лично в общината или онлайн, през уебстраницата на общината), удостоверяващо, че имаме право да гласуваме.
Общинската администрация разглежда заявлението незабавно и се произнася с мотивирано решение. Отказ за изключване от списъка на заличените лица се съобщава незабавно и може да се обжалва пред съответния административен съд в срок до 24 часа от съобщението. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в срок до 24 часа от постъпването ѝ с призоваване на жалбоподателя и на кмета или кметския наместник. Решението на съда се обявява незабавно и не подлежи на обжалване.
В изборния ден:
Ако в изборния ден установим, че сме попаднали в списъка на заличените лица, имаме право да гласуваме, ако представим удостоверение от общината, че е отпаднало основанието или не е налице основание за вписването ни в списъка.
За целта е необходимо е подадем заявление. След проверка удостоверението се издава от общинската администрация или се дължи мотивиран отказ. След представяне на удостоверението трябва да ни заличат от забранителния списък и всички наши данни се вписват в допълнителната страница на избирателния списък от председателя на секционната избирателна комисия по постоянния ни адрес.
Отказът на секционната избирателна комисия да извърши дописване може да се обжалва пред районната избирателна комисия, която се произнася по жалбата незабавно.

Как изглежда бюлетината за общински съветници и как се гласува?
Бюлетината е разделена на две основни колони: в лявата - в квадратче са изписани номерата на партиите, коалициите от партии и независими кандидати, а на последно място е “Не подкрепям никого”. До всяко квадратче е изписано името на съответната партия, коалиция от партии, независим кандидат и “Не подкрепям никого”.
В квадратчето със съответния номер, със знак ✕ или ✓, с химикал пишещ със син цвят, избирателят отбелязва своята воля.
В дясната половина на бюлетината в кръгче са изписани номера на кандидатите от всяка листа, започващи от 101. Те отговарят на мястото, което заема всеки конкретен кандидат от съответната кандидатска листа. В едно от тях избирателят би могъл да постави знак ✕ или ✓, за да изрази предпочитание (преференция) към кандидат от вече избраната партия или коалиция.
В кръгчето със съответния номер, със знак ✕ или ✓, с химикал пишещ със син цвят, избирателят отбелязва своето предпочитание.
Как изглежда бюлетината за кметове и как се гласува?
Образецът на бюлетината и описанието за начина на гласуване са идентични за избора на кмет на община, район и на населено място.
Бюлетината е разделена на три колони: в лявата - са изписани имената на партиите, коалициите от партии, инициативните комитети, а на последно място е „Не подкрепям никого”. До всяко наименование има квадратче с номера на съответната партия, коалиция от партии, независим кандидат и „Не подкрепям никого”. В дясната колона са изписани имената на съответните кандидати, които се конкурират.
В квадратчето със съответния номер, със знак ✕ или ✓, с химикал пишещ със син цвят, избирателят отбелязва своята воля.

Какви права имат избирателите?
- Да получа бюлетина за гласуване и да упражня тайно вота си.
- Да върна сгрешена бюлетина и да получа от член на СИК нова. Тази вможност е еднократна.
- Да поискам дописване в избирателния списък, ако имам право да гласувам и не съм включен в избирателния списък.
- Да обжалвам пред районната избирателна комисия (РИК) решението на СИК за недопускане до гласуване. Районната избирателна комисия следва да се произнесе незабавно.
Какво е забранено в изборния ден?
- Изнасянето на бюлетини/раписки извън изборното помещение.
- Гласуването извън изборното помещение, освен в случаите на гласуване с подвижна избирателна урна.
- Показването на бюлетината/разписката с начина на гласуване.
- Заснемане на начина на гласуване.
- Да се зад паравана в присъствието на други лица, освен в случаите на разрешено гласуване с придружител на гласоподаватели със затруднения в придвижването или на зрението.
- Да се влиза в помещението с оръжие и/или предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.
- Да се извършват действия пред и в изборното помещение, които нарушават обществения ред.
Изборни престъпления
- Да гласувам при липса на право.
- Да гласувам повече от един път.
- Да купувам или продавам глас.
Справки, които можем да направим
- Фигурирам ли в подписките на партиите, коалициите, инициативните комитети?
- Имам ли избирателни права?
- В коя секция гласувам?
На местни избори ученици и студенти не да могат да гласуват със студентска книжка, а само по постоянния или настоящ адрес и по общия ред за всички избиратели (Често задавани въпроси).
Местни избори се провеждат само на територията на Република България.
1) Гласуване с придружител:
Когато избирател има затруднения в придвижването или нарушено зрение, което не му позволява да гласува сам, председателят на комисията, може да разреши гласуването да се извърши с придружител, посочен от избирателя.
При оспорване на решението на председателя от член на комисията, спорът се решава окончателно от секционната избирателна комисия.
Неграмотността не е основание за гласуване с придружител.
Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама гласоподаватели.
Член на комисията, представител на партия, коалиция от партии или инициативен комитет, застъпник или наблюдател не може да бъде придружител.
2) Гласуване в специална секция на първия етаж:
В сгради с повече от един етаж, в които има секции и на горни етажи, районната избирателна комисия определя секция на първия етаж (партер), която е с най-малък брой избиратели, за гласуване на избиратели с нарушено зрение или със затруднения в придвижването. Пред тази избирателната секция се поставят табела и други обозначителни знаци, на които се отбелязва и допълнителното ѝ предназначение.
3) Гласуване с подвижна избирателна урна - повече в секциите по-долу.
Избирателите в неравностойно положение, възпрепятствани да гласуват в изборното помещение, могат да заявят желание за гласуване с подвижна избирателна кутия до 14 октомври. Законът изисква документ на ТЕЛК/НЕЛК.
Заявлението по образец трябва да бъде саморъчно подписано и изпратено до 14 октомври чрез упълномощено лице, по пощата, чрез факс или електронно през интернет страницата на общинската администрация (до кмета на общината / кмета на кметството / кметския наместник), съответстваща на постоянния адрес. За да подадете електронно заявление е необходимо да притежавате профил в системата за „Електронно връчване“ (https://edelivery.egov.bg/). Към тях се прилага и копие от документи от ТЕЛК/НЕЛК.
Когато са подадени поне 10 заявления, които отговарят на изискванията за гласуване с подвижна избирателна кутия, кметът на общината уведомява общинската избирателна комисия (ОИК), която със свое решение определя броя на секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия.
Ако избирател в неравностойно положение, възпрепятстван да гласува в изборното помещение, не успее да подаде заявление в изискуемия срок, все още може да гласува с подвижна избирателна кутия, ако заяви това не по-късно от 5 дни преди изборния ден (23 октомври) и при условие, че на територията на населеното място е назначена подвижна секционна избирателна комисия.
За съответно населено място се образува подвижна избирателна урна, когато има подадени не по-малко от 10 заявления. Общинската избирателна комисия ще определи броя на тези комисии, като той зависи от броя на подадените заявления. Ако такава комисия бъде назначена, то името на съответния избирател се заличава от общия списък, за да попадне в този на гласуващите с подвижна кутия.
На 29 октомври 2023 г. членове на подвижната секционна избирателна комисия ще посетят всеки избирател, подал заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. Избирателят получава бюлетини за общински съветници и кметове (на община, населено място, район), които се подпечатват с печата на комисията в момента на получаването им. След това представителите на комисията трябва да оставят сам/а избирателя, за да отбележи своя вот и да сгъне бюлетините (така че да бъде запазена тайната на вота). След това бюлетините се предават на СИК, за да бъдат отстранени уникалните номера и за да бъде поставен втори печат, преди всяка бюлетина да бъде пусната в съответна урна.